NOVEC 1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

NOVEC 1230 bugün dünyada bir çok uluslar arası Standard ve organizasyon tarafından onay görmüş tercih edilen alternatif haline gelmiştir.Temiz söndürücülerle sağlanan teknik gelişmelerle birlikte halokarbon grubu söndürücüler Halon 1301 karşısında, çevresel etkileşim parametrelerinde önemli bir iyileşme sağlamaktadır. Bu iyileşmeler sonucu 1301 çevreye verdiği zarardan dolayı Montreal protokolü çerçevesinde, ülkemizin de içinde bulunduğu ülkelerden yasaklanmıştır. Artık Novec 1230 çıtayı daha yukarı çıkaran bazı değişiklikleri söndürücü piyasalarına getirmiştir.

Novec 1230 söndürücüsü özel tehlike sınıflarındaki yangın koruma için uzun ömürlü, sürdürülebilir çözümdür. Bu ikinci nesil Halon alternatifi, yüksek insan güvenliği ve üstün söndürme performansı sağlarken çevreye minimum etki yapmaktadır. Ozon tabakasına delme katsayısı(ODP) sıfırdır. Sadece 5 günlük atmosferik ömre sahip ve sera etkisi katsayısı(GWP) 1’dir.

Novec 1230, Söndürme Sistemlerinde Ne tür Yenilikler Getiriyor?

Sıvı halde bidonlarda depolanmasından dolayı, depolama kolaylığı ve havayolu ile sınırlama ve yasaklamaya uğramadan kolay nakledilebilme imkanı sunuyor. Karmaşık dolum tesislerine ihtiyaç duyulmadan çok basit bir işlemle gerekirse, yerinde dolum imkanı sunuyor. Yasaklanmış halon ve mevcut diğer söndürme sistemlerinde, standardına uygunluk durumuna göre basit değişikliklerle kullanabilme imkanı sunuyor. 

FM-200 gazı ile korunacak hacim için gereken gaz miktarı hesaplandıktan sonra, uygun FM-200 tüpü seçilir. 

Çapraz zonlu yangın algılama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM-200 boşaltma nozulları yerleştirilir. Duman dedektörlerinin aktive olması ile birlikte panelden FM-200 sistemi solenoid vanasına akım gönderilir ve tüm FM-200 gazı en 
fazla 10 saniye içinde korunan hacme boşaltılır.

Uygulama Alanları

 Bilgisayar merkezleri 
 Telekomünikasyon 
 Elektrik dağıtım odaları 
 Havacılık, Askeri havacılık 
 Askeri sistem ve araçlar 
 Petrokimya tesisleri 
 Petrokimyada tank koruması 
 Kitle ulaşım araçları 
 Tanker gemi, Motorlu yatlar 

 

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım