Arabalı Söndürücüler

Kuru Tozlu Arabalı Söndürücüler

Kuru tozlu arabalı söndürücüler, A B C sınıfı her türlü yangın riski taşıyan ortamlarda güvenle kullanılır. Özellikle parlayabilen gazları içeren tutuşabilir sıvı yangınları için uygundur. Kuru tozlu arabalı söndürücülerin, yüksek söndürme etkisi, yangını boğma, radyasyon yalıtımı ve kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırma şeklindedir. Sanayi tipi arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır.

 

Köpük Konsantrasyonlu Arabalı Söndürücüler

Köpük konsantrasyonlu arabalı söndürücüler, A ve B sınıfı yangın risklerinin mevcut olduğuortamlar için uygundur. Çok amaçlı AFFF tipi köpükler, özellikle B sınıfı yangınlara müdahalelerde etkin olarak kullanılır.Köpükler, yanan maddenin yüzeyini kaplayarakoksijen ile temasını keser ve yanma ısısını düşürerek soğutucu etki yapar. Ortama zarar vermeden temizlenebilir.Bu  grup söndürücüler, 35 kv elektrik iletkenlik testini geçmiştir.Sanayi tipi arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır

 

Sulu Arabalı Söndürücüler

Sulu arabalı söndürücüler, kağıt, saman, odun, kömür,  tekstil ürünleri vs gibi genellikle organik kökenli katı maddelerin tutuşmasından meydana gelen A sınıfı yangın riskleri taşıyan ortamlar için uygundur. Sulu seyyar söndürücülerin, super spray ve full-jet versiyonları ile olusturdukları su perdesi yangın söndürmede etkilidir. Suyun soğutucu etkisi, boğma yöntemi etkin ve vazgeçilemez bir söndürme ajanı olmasını sağlamıştır. 6 lt spray versiyonu elektrik iletkenlik testini geçmiş olmasına rağmen, elektrik tehlikelerinde kullanılmamalıdır. Sanayi tipi arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır.

 

Karbondioksit Gazlı Arabalı Söndürücüler

Karbondioksit gazlı arabalı söndürücüler, B C sınıfı, özellikle parlayabilir sıvılar ve elektrik tehlikelerini de kapsayan yangın riskleri için uygundur. Karbondioksit elektronik malzemelere zarar vermez, modern ofisler, elektrik riskleri, yağ ve solventler gibi sıvıların tutuşmasından meydana gelen yangınlara müdahalelerde etkilidir. Söndürmeden sonra ortamda hiç bir kalıntı bırakmaz. % 99,9 saflıkta karbondioksit, kendinden basınçlı bir gazdır. Son derece yüksek soğutucu etkiye sahip olan karbondioksit, ortamdaki oksijen miktarını düşürerek kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırarak söndürme sağlar. Kapalı alanlarda etkili bir söndürme ajanıdır. Sanayi tipi arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım